Nový typ multimediální hračky Do kamínku můžete nahrát vlastní obrázky se zvukem či videa. Snížená cena!

Časté dotazy

Uvažujete o zvětšení paměti nebo o případném přidání slotu na paměťové karty?

Slot na paměťové karty je konstrukčně i softwarově složitější řešení, tím pádem dražší a i náchylnější k rozbití. Hračka v rukou těchto nejmenších dětí dostává docela "zabrat" a tak musí být odolnější. Problém by asi byl i se státní zkušebnou hraček, neboť by se tak součástí hračky stávala malá "cizí" součástka, která není pevně spojená s hračkou.

Paměť 2–4 GB pro takovouto hračku pro nejmenší děti se nám zdá dostatečná. Vím, že doba se snaží (nutno říci úspěšně) lecos diktovat a tzv. "být in" znamená mít mobilní zařízení s co největší obrazovkou a třeba i s největší pamětí.

Malé děti tyto "diktáty doby" podle našich zkušeností zcela míjejí. Tato hračka jim přináší podle mého názoru stejnou radost s 2 i 4 GB a pokud by měla 32 nebo 64 GB, nebyla by, myslím, jejich radost nijak větší. Dále je třeba vzít v úvahu rozlišení obrazovky 320x240, které znamená poměrně značnou kompresi běžného videa a tak do kamínku s nynější 4GB pamětí uložíte po příslušné konverzi (v návodu) kompletní obsah 10–12 DVD nebo mnoho set obrázků v tomto rozlišení či mp3 písniček.

Otázkou také je, jaká je pak míra přehlednosti a využitelnosti velkého množství multimediálních dat pro samotné dítě. Podle našich zkušeností v tomto případě méně je někdy více, spíše je třeba dítěti obsah vyměňovat a doplňovat dle jeho aktuálního zájmu, než mu jen stále plnit paměť kamínku. Dítě si většinou oblíbí jeden nebo dva multimediální sety (např. určité večerníčky) a ty prohlíží, na ty vždy najíždí.

Pohádkový kamínek nám často "zamrzá", nereaguje na žádné tlačítko a musíme vyjmout baterii, aby se dal znovu zapnout. Jak máme postupovat?

Může se stát, že se hračka dostane do stavu, kdy bude zapnutá a přitom nebude reagovat na žádné tlačítko ani na vypínač. Do tohoto stavu se může hračka dostat zejména v případech, kdy nebudou dodrženy pokyny v návodu a do paměti hračky budou nahrána data nepodporovaných formátů, názvů nebo parametrů. V tomto případě je skutečně třeba přerušit přívod elektrického proudu do elektroniky hračky. Lze toho dosáhnout i vyjmutím baterie, ale to je obtížný postup.

Pro tyto případy je na boku hračky na levé straně „reset“ otvor pro jednodušší přerušení tohoto přívodu. Postup je takový, že párátkem, kancelářskou sponkou nebo jiným úzkým předmětem lehce stlačíte vnitřní malý vypínač v tomto otvoru, až docílíte zhasnutí displeje. V případě opakovaného „zamrzání“ hračky při dodržení všech pravidel v návodu kontaktujte servisní středisko. V popisu závady uveďte postup, jak se „zamrznutí“ hračky dociluje.

Když se nabíjí baterie a já se pokusím kamínek zapnout, tak to nejde. Má to tak být?

Zapínání Pohádkového kamínku během nabíjení ze sítě k běžnému provozu (hraní) nelze. Je to znemožněno z bezpečnostních důvodů, je to požadavek vyplývající z příslušných norem a požadavku státní zkušebny.

Dle Vašich instrukcí jsem převedla videa a fotky pomocí IrfanView a AnyVideoConverter, ale i po tomto převodu videí a fotek se mi nic nespustí. Názvy souborů jsou 8 znaků dlouhé a začínají velkým písmenem. Můžete mi prosím pomoci? Nevím co dělám špatně.

Pokud jste dodržela všechny požadované formální parametry konvertovaných souborů, příčina bude s největší pravděpodobností v názvu souboru. Při testování jsme dodatečně zjistili, že firmware Pohádkového kamínku neakceptuje některé názvy souborů, obsahující více velkých písmen za sebou nebo střídání velkých písmen a číslic, a to pouze v případě názvu přesně 8 znaků dlouhého. Pokud tedy přejmenujete Vaše soubory tak, že prodloužíte jejich název alespoň na 9 znaků, nebo zaměníte velká písmena v názvech souborů (mimo prvního znaku v názvu) za malá, soubory začnou v Pohádkovém kamínku fungovat.

Mám problém u vlastních obrázků. Změnila jsem obrázky (fota) v PC dle stanovených formátů a stáhla do paměti hračky. Ale když jsem se na ně chtěla podívat v hračce, složka Vlastní obrázky tam nebyla. Co s tím?

Problém bude s největší pravděpodobností v názvech všech souborů, které do hračky nahráváte. Názvy souborů musí splňovat některé speciální požadavky, které vyžaduje firmware v hračce (tato pravidla jsou uvedena v návodu na str. 11):

  • Název souborů (i složek) musí být minimálně 8 znaků dlouhý.
  • Název musí začínat velkým písmenem (ne číslem).
  • Doporučuji nepoužívat diakritiku v názvech.

Pokud dodržíte tato pravidla, mělo by přehrávání a zobrazování Vašich souborů v hračce normálně fungovat. Pokud tato rada nepomůže, prosím Vás o zaslání souborů, které v hračce nefungují, zjistíme příčinu a nalezneme řešení.

Detailní návody pro převod vlastních obrázků a videosouborů do formátů vhodných pro Pohádkový kamínek naleznete v sekci Ke stažení.

Máme problém s nabíjení Pohádkového kamínku, nabíjí se stále (i déle než 12 hodin) a nevypne se.

Přičinou nevypnutí hračky při prvních nabíjeních by mohla být ještě nedosažená plná kapacita nové baterie, které se dosáhne až po několika cyklech vybití-nabití nebo vadná baterie nebo nabíjecí adapter. Nová baterie by měla projít několik úplných nabíjecích a vybíjecích cyklů, než dosáhne plné kapacity. Délka úplného nabíjení by neměla přesáhnout 4-5 hodin. Zkuste tedy provést několik (3-4) úplných vybití a nabití (max. 5 hodin).

Mám problém s přepnutím hračky z DEMO do NORMAL režimu. Mám hračku reklamovat?

Pokud jste Pohádkový kamínek zakoupili v roce 2012, je již demo režim deaktivovaný.
U hraček zakoupených v roce 2011 zkuste prosím přepnutí z demo režimu podle následujícícho postupu:

  • Nechte přehrát celé demo video a ohlášení první složky s písničkami,
  • pak spusťte první písničku červeným tlačítkem,
  • v průběhu přehrávání této písničky stiskněte oranžové tlačítko a držte jej stále ještě asi 4-5 sekund po vypnutí hračky,
  • pak hračku znovu zapněte.

Pokud se Vám přepnutí do normálního režimu nepovede ani podle tohoto postupu, pošlete k nám hračku k reklamaci, bude obratem vyřízena buď výměnou nebo přepnutí do normálního režimu provedeme u nás.

Čím se liší Pohádkový kamínek od běžného MP4 přehrávače, který je podstatně levnější?

PK je hračka. Pokud svěříte tak malému dítěti běžný mobilní telefon nebo MP4 přehrávač, riskujete, že Vám jej v lepším případě rozbije, v horším případě se s ním třeba i poraní (např. rozbije skleněný display, spolkne vypadlé tlačítko).

PK je v první řadě od začátku koncipován jako bezpečná hračka pro nejnižší věkovou kategorii (i pod 3 roky) a tak bylo třeba splnit řadu požadavků příslušných norem, jako například:

  • Oblé tvary bez ostrých hran a rohů.
  • Speciální materiály těla i tlačítek (splňující přísné normy materiálů určených pro styk s potravinami a odolávající potu i slinám).
  • Pružný průhledný kryt barevného LCD displeje ze speciální pryskyřice.
  • Tuhá konstrukce odolající předepsaným fyzikálním testům pro hračky (pády, tlaky, kroucení atd.).
  • USB konektor krytý speciálním odsouvacím krytem.

Druhou hlavní odlišností je způsob ovládání hračky, tedy zcela jiný tzv. firmware – program, který řídí a provádí požadované akce v hračce. Tento firmware neobsahuje žádné menu ani textové otázky či listování. Každé tlačítko má svoji definovanou funkci a tak se hračka ovládá pouze těmito tlačítky za podpory audiovizuální nápovědy skřítka Vikyho. Tuto postavičku vytvořil speciálně pro Pohádkový kamínek vynikající ilustrátor dětských knížek pan Šplíchal.

Třetí specialitou je to, že v hračce je již nahráno mnoho licencovaných audiovizuálních dat pro tuto věkovou kategorii, konkrétně deset složek písniček, básniček, říkadel, obrázků, večerníčků a poznávacích sekvencí. S Pohádkovým kamínkem si tedy lze začít hned hrát. Lze jej samozřejmě naplnit i dalšími daty (rodina, kamarádi …) buď před tím, než jej dáte dítěti nebo kdykoliv potom.

Je možné si do hračky Pohádkový kamínek nahrát vlastní fotky a videa? Pokud ano, v jakých formátech?

Ano, je to možné. Do složky USER ve viditelné části paměti je možné nahrát běžným způsobem složky s obrázky, zvukovými soubory i videa. Zvukové soubory mohou být ve formátu MP3, WMA nebo WAV. Videa musí být v rozlišení 320×240 a ve formátu AVI nebo FLV (FLV1). Obrázky ve formátech JPG, BMP nebo GIF se doporučuje také nejdříve zmenšit na toto rozlišení, ale firmware zvládne i větší rozlišení ale obrázky pak zabírají zbytečně paměť a zobrazování je pomalejší. Ve složce USER jsou předpřipravené složky pro Vaše multimediální data s úvodním obrázkem a hlasem skřítka Vikyho.

Jak mohou tak malé děti ovládat tak poměrně složitou hračku?

Hračka sama o sobě je poměrně sofistikovaně navržena i zkonstruovaná, ale ovládání i firmware jsou navrženy tak jednoduše, aby jej mohlo používat i dítě mladší než dva roky. Ovládá se pouze několika tlačítky, po zapnutí stačí pro postupné zobrazení multimediálního obsahu v podstatě mačkat jediné tlačítko. Ovládání podporují hlasově vizuální pokyny a informace skřítka Vikyho.

Je bezpečné takovou hračku dát dvouletému dítěti?

Hračka prošla náročným testovacím procesem v zahraničí i v České republice a má potřebné atesty dle platných norem EU pro děti od 18 měsíců. Tyto normy jsou velice přísné. Pro použitý plast byly například nutné stejné chemické zkoušky jako u plastu určeného pro styk s potravinami. Součástí schvalovacího procesu je nyní například i zkoumání podrobné technické a výrobní dokumentace, způsoby a místa skladování, predikce možných rizik apod. Hračka samozřejmě nemusí být vhodná pro každé dítě v tomto věku. Je na rodičích, aby zvážili, zda a kdy je tato hračka pro jejich dítě přínosem.

Jak je to s pamětí hračky? Slyšel jsem, že je nějaká dělená.

Ano, paměť hračky je rozdělená na skrytou a viditelnou část. Ve skryté části jsou umístěna licencovaná data, tedy obrázky, zvuky a videosoubory, na něž si spolu s hračkou kupujete licenci k časově neomezeně dlouhému používání v této hračce. Skrytá paměť je legitimní podmínka vlastníků autorských práv k poskytnutí licencí na multimediální obsah. Viditelná část slouží pro ukládání obrázků, zvuků a videoklipů pořízených kamerou hračky a pro vlastní externě nakopírovaná multimediální data v podporovaných typech formátů.

Proč nejsou v Pohádkovém kamínku žádné hry?

Pohádkový kamínek není herní konzolí. Máme za to, že pro věkovou kategorii 18–36 měsíců věku nejsou počítačové hry příliš vhodné a mimo to na trhu existuje mnoho podobných hraček obsahujícíh hry. Ty jsou ovšem doporučené až od 3 nebo 5 let věku. Obsah Pohádkového kamínku je navržen tak, aby odpovídal věku dítěte 18–36 měsíců. Hrát si s ním mohou samozřejmě i děti starší :-)

Jak je to s upgrade firmware hračky?

Firmware lze upgradovat, ale pouze v servisním středisku.